Jarná únava

23.03.2012 10:19

Pojem jarná únava - je to pocit keď sa cítiš unavená a vyčerpaná. Chce sa ti len spať a nechce sa ti nič robiť. V období na konci zimy a začiatku jari tento stav prevláda najviac. Príčiny vzniku jarnej únavy : chladné počasie, veľa času stráveného v teplých priestoroch, menej času venujeme pobytu na čerstvom vzduchu, nižšia/vyčerpaná hladina vitamínov,...

 

Nášmu telu sa treba v tomto období viac venovať. Pomôže zvýšený príjem vitamínov najlepšie z ovocia a zeleniny, stopové prvky: selén, zinok, vitamín C, A, B,... Dôležité je mať dostatok spánku a odpočinku, pohybu, neprejedania sa hlavne jedlami typu „fast food“.

Telo sa môže zbaviť škodlivín i saunovaním a horúcimi kúpeľmi. Je vhodné tam zostať tak dlho, pokiaľ sa cítiš príjemne. Neplatí tu pravidlo, čím dlhšie tým lepšie. Sauna a kúpeľ pôsobí antistresovo a celkovo regeneruje organizmus.

Nemala by si zabúdať aj na pohyb  - povzbudí sa krvný obeh a následne sa telo zbaví  nielen škodlivín,  ale i stresu, úzkosti  a zlej nálady. A keď ťa po športovaní smädí nesmieš zanedbávať  dostatočný príjem tekutín /2-3 l denne/ vo forme bylinkových čajov , džúsov , vody  a minerálok.

 

Postupné otužovanie organizmu sa vyplatí tiež. Rob ho postupne, nie naraz, najlepšie sprchovaním. Začínaj vlažnou vodou a konči studenou sprchou.

K tomu, aby sme mali zdravé telo, musí byť zdravá i naša myseľ. Odpočívaj, relaxujte, stretávaj sa s priateľmi, rob si každodenne malé radosti.

 

Admin2, (-..-)